Friday
May022014

Rescue 2014 Australian Teams announced - Keith Caldwell Team Manager

Congratulations to our Club President Keith Caldwell who has been announced as Team Manager of the Australian Open Life Saving Team to contest the World Life Saving Championships in France.

Olympians will bolster the Australian Life Saving Team, with Surf Life Saving Australia and Royal Life Saving Society – Australia having announced the 24 names of the 2014 Australian Life Saving Team to contest this year’s World Life Saving Championships, Rescue 2014, in France in September.

London Olympian kayaker Naomi Flood, a member of the successful Australian World Championship campaigns of 2008 and 2010, returns to the women’s team while, Olympian and champion swimmer Ryan Napoleon makes his debut in the men’s team.

General Manager, Capacity and Capability, Surf Life Saving Australia, Kitty Chiller said that these athletes are Australia’s best of the best, and will compete against more than 40 countries including New Zealand, France, Japan, USA, UK, Wales, Canada and Italy in the city of Montpellier on the Mediterranean Sea.

“The New Zealand Life Saving Team is the current World Champions however Australia has shown that they are a force to be reckoned with having won the 2013 International Surf Rescue Challenge and the 2013 German Cup,” Miss Chiller said.

“These athletes should feel incredibly proud to be representing their country. Rescue 2014 will test the skills of the best in the world in water safety and rescue management, both in the pool and on the beach,” she said.

“Surf Life Saving Australia and the Royal Life Saving Society – Australia have worked together to build the Australian Life Saving Team, and we support them on their journey to competing for Australia at the world titles,” Miss Chiller said.

Australian Life Saving Team Head Coach Danny Short said he is excited with the team which he believes can take on the Kiwis.

Flood and Napoleon, a member of RLSS Queensland, will be joined by newcomers - world beach sprint and beach flags champion Jake Lynch (Newport) and four-time Australian single ski champion and prospective Rio kayak Olympian Lachlan Tame (Avoca).

“The inclusion of Flood and Lachlan Tame gives the team a huge boost - they bring not only their brilliance in the water and on the beach but also a level of enthusiasm which will be a positive influence on the whole team,” Mr Short said.

“Having them both in Japan last year was a huge plus with Flood again leading by example in competition and around the team - it is great to have her back in the team after her London Olympic campaign and her amazing performances on the ski for Manly at this year’s Aussies,” he said.

“Northcliffe and RLSS Queensland’s Napoleon, who swam the 400m freestyle and 4x200m freestyle in London, will be a welcome addition, particularly in the pool lifesaving events where Australia struggled to match it with World Champions New Zealand and Pool Lifesaving champions Italy at Rescue 2012 in Adelaide,” he said.

AUSTRALIAN LIFE SAVING TEAM

Men’s

Shannon Eckstein – Northcliffe SLSC (Capitain)

Andrew Bowden – Bronte SLSC / The Hills Life Saving Club

Jake Lynch – Newport SLSC

Ryan Napoleon – Northcliffe SLSC / RLSS Queensland

Tim Schofield – Terrigal SLSC / The Hills Life Saving Club

Lachlan Tame – Avoca Beach SLSC

Women’s

Miranda Bell – Northcliffe SLSC

Naomi Flood – Manly LSC

Pamela Hendry – Maroochydore SLSC / Brisbane Life Saving

Melissa Howard – Kurrawa SLSC

Christina Ruiz – Northcliffe SLSC / RLSS Queensland

Kristyl Smith – Northcliffe SLSC

 

AUSTRALIAN YOUTH LIFESAVING TEAM

(Captain TBA)

Joshua Brown - Byron Bay SLSC

Daniel Collins – Redhead SLSC

Matt Davis – Northcliffe SLSC / RLSS Queensland

Jason Gough – Mooloolaba SLSC

Nik Green - Alexandra Headlands SLSC

Brad Woodward - Shelley Beach SLSC / The Hills Life Saving Club

Prue Davies – Currumbin SLSC / RSSS Queensland

Chelsea Gillett - Maroochydore SLSC / Brisbane Life Saving

Ella Heiniger - Byron Bay SLSC / Port Hacking Lifeguard Club

Nicole Kay – Mooloolaba SLSC

Alyssa Koenan – Northcliffe SLSC

Georgia Miller – Manly LSC

 

TEAM MANAGEMENT

Australian Life Saving Team Management

Head Coach: Danny Short – Maroochydore SLSC

Team Manager: Keith Caldwell – Bulli SLSC

Assistant Coach: Wade Sinclair – Picnic Bay SLSC

Physio: Nick Marshall – Burleigh Heads Mowbray Park SLSC

Sport Science/ Assistant Manager: Caitlin Braddick Southport SLSC

Australian Youth Lifesaving Team Management

Head Coach: Brett Dowker – Currumbin SLSC

Team Manager: Garry Mensforth – Umina SLSC

Assistant Coach: Craig Holden – Elliot Heads SLSC

Physio: Troy Eady – Byron Bay SLSC

Australian Life Saving Team/ Youth Lifesaving Team

Beach Coach: Martin Lynch – Newport SLSC

Travelling staff members

Kitty Chiller – SLSA GM capacity & Capability (Female Athlete Liaison – Australian Youth Lifesaving Team)

Nathan Hight – SLSA Sport Manager (CEO’s Representative, Australian Life Saving Team and Youth Lifesaving Team)

Sunday
Apr062014

Gold Silver Bronze

Aussies is over again for another year.

Over 5,000 surf life savers plus families converged on Scarborough Beach Western Australia last week for the 2014 Australian Surf Life Saving Championships.

Congratulations to all of our athletes that ventured west, 38 in total plus a loyal band of parents & supporters also made their way west.

Our athletes made 21 finals which is a great effort.

Massive congratulations to our Australian medal winners;

Australian Champions U19 Men's Boat crew of Shane Geloven, Albert Smeaton, Iszak Lunney, Kyle Mercer & Toby Allnutt who have gone back to back winning gold again this year....outstanding effort.

And what about Michael Locke & Hannah Minogue who lead the whole way in the Open Mixed Double Ski only to be run down right on the finish line to place 2nd. Micheal winning his first Open Australian medal, he has won heaps of State. Australian & World Masters medals, but this is his first Open medal at 44 years of age....great team effort.

Hannah Minogue then picked up her second medal with a strong 3rd placing in the Open Female Single Ski behind two Olympians.

      

Monday
Mar312014

Aussies - Good Luck 

All flights lead to Western Australia this week for the 2014 Australian Surf Life Saving Championships to be held at Scarborough Beach starting yesterday with Masters events.

The Aussies, organised by Surf Life Saving Australia, is the largest event of its kind in the world - in the same magnitude as the Commonwealth Games.

Over the seven days, 5,000 competitors will chase prized Aussies medals on the beach and in the ocean with craft, boats, swimming, rescue and lifesaving events that hone the skills and ability of our surf lifesavers to protect the community, and ensure they are rescue ready.

Visit the event website at www.sls.com.au/aussies

Look for live results throughout the event here.

View images from today at http://sls.com.au/aussies/media/day1masters

Or check out our surf club face-book page on our website 

Leading our charge first up today will be Nathan Cattell in the Masters 35-39yrs 2km beach run, he has been training hard for this event and after a close 4th at State he is really pumped for a good result.

After that competition will start on Wednesday with majority of finals on this Sunday 6 April for all of our Open competitors, we have 5 boat crews, 12 surf/craft & 1 beach athlete gunning for glory.

Loking for some strong results in the boat section, with the Open Men's crew out to prove that winning the NSW Title was no fluke, they have been on fire lately, but this will be a massive test against the best in Australia. The U19 Men's crew will be out to rectify their disappointing error in the semi final at State when the gate-cans became a problem, causing them to miss a place in the final.

In the surf/craft section expect some strong performances from Hannah Minogue in the Open Female events, especially the ski after her 2nd placing at State behind Naomi Flood. She is also expected to do well in the iron-woman & board events. Bernadette Cardillo made the final of the Open Female Sprint at State and her training has been going well, so here's hoping for a spot in the final. Both Beau Wheeler & Mitchell Fagerstrom are up against the big boys in the Open Men's section, but have been performing strongly all year, so watch out for some strong performances from both of them. Michael Locke our Veteran ski paddler is only doing the Open Male Ski & Mixed Double Ski with Hannah Minogue and they are happy with where they are at, on the winning wave at State only to place 4th out of the 4 teams on the wave.

We also have a group of U19, U17 & U15 boys & girls who have trained hard all year and can't wait to see if that training will get them a semi-final, a final or even a poduim finish. Look out for Lachlan O'Grady, Daniel St George & Mali Taylor in the swim events, plus Josh Bond & Lachlan O'Grady in the U19 Double Ski. Tobias Lunney, Kiah Taylor, Emma Brown & Bryar Lunney are all hoping for some Saturday or Sunday action as well in finals.

To all of our younger competitors enjoy the experience, it would be the first time you would have raced in Western Australia.  

Good luck to everybody racing at Aussies, many thanks to our powercraft people doing shifts to enable us to compete (our members namely Nathan Cattell, Dave O'Grady, Barry Lowe, Stuart Brown, Megan Gadd plus Mitchell Bath from Windang). Two new guys running the show, Stuart Brown (Team Manager) & Sean Taylor (Assistant Team Manager) who will supervise our area managers (Paul Jones, Lincoln Costello, Ingrid Cardillo, Scott Lunney, Leanne Taylor & Lisa O'Grady) during these championships.

Bulli members competing at Nationals;

Masters: Nathan Cattell

Open Male: Mitchell Fagerstrom, Beau Wheeler & Michael Locke

Open Female: Hannah Minogue & Bernadette Cardillo

U19 Male: Lachlan O'Grady & Joshua Bond

U17 Male: Daniel St George & Tobias Lunney

U17 Female: Kiah Taylor & Emma Brown

U15 Female: Mali Taylor & Bryar Lunney

Open Male Boat: Paul Jones, Dean Roberts, Heath Mercer, Ben Lowe & Dan Porra 

Open Female Boat: Lincoln Costello, Megan Gadd, Vida Oakes, Olivia Krowka & Kate Kirkness 

U23 Male Boat: Paul Jones, Damien Clark, Curtis Allnutt, Luke Shiels & Murray Wood

U23 Female Boat: Barry Lowe, Jordan Thurling, Kelsey Clements, Allana Roscoe & Bonnie Francom

U19 Male Boat: Shane Geloven, Albert Smeaton, Toby Allnutt, Iszak Lunney & Kyle Mercer 

To all of our families, supporters heading over to WA we hope that you have an enjoyable experience in the west!

           

Saturday
Mar222014

Nippers Presentation - Sunday 23 March 

Nippers Presentation Sunday 23 March

Sunday 23rd March - Nippers Presentation Day commencing at 9.30am at Bulli SLSC. BBQ and fun activities including jumping castle, lolly bags & drinks plus presentation of awards for the season. All families and kids invited.

With the inclement weather around if by chance there is a change of venue, a likely venue change will be Bulli Workers Club Princes Highway Bulli. If this does happen a surf guard message will be forwarded out to families 8.30am Sunday morning to advise.

For any further information please contact bullinippers@gmail.com or Brent McKellar (Junior Chairperson) or Scott Gordon (Junior Club Captain).

Tuesday
Mar182014

Results NSW Championships 

Well done to all of our surf sport athletes that competed at the recent SURF LIFE SAVING NSW CHAMPIONSHIPS@ Umina/Ocean Beach in Age/Open/Masters events over 3 weekends.

Some great results were achieved with many athletes making semi finals & finals, especially our nipper kids. Too many results to highlight in this news story, so we will go straight to our medal winners;

OPEN CHAMPIONSHIPS

1st Open Men’s Boat: Paul Jones – Dean Roberts – Heath Mercer – Ben Lowe – Daniel Porra

2nd Boat Relay:  A Men’s Crew (Paul Jones- Dean Roberts – Heath Mercer – Ben Lowe – Daniel Porra)

U23 Women’s Crew (Barry Lowe – Allana Roscoe – Kelsey Clements – Jordan Thurling – Bonnie Francom)

U19 Men’s Crew (Shane Geloven – Albert Smeaton – Toby Allnutt – Kyle Mercer – Iszak Lunney)

2nd Open Iron-woman: Hannah Minogue

2nd Open Female Single Ski: Hannah Minogue

3rd U19 Male Double Ski: Lachlan O’Grady – Joshua Bond

3rd U19 Male Rescue Tube Rescue: Daniel St George – Lachlan O’Grady – Joshua Bond – Calvin Richards

 

MASTERS CHAMPIONSHIPS

1st 40-44yrs Iron-woman: Penny Locke

1st 40-44yrs Female Single Ski: Penny Locke

1st 40-44yrs Male Single Ski: Michael Locke

1st 110yrs Male Ski Relay: Michael Locke – Sebastian James – Glenn Sweeny

2nd 35-39yrs Male Double Ski: Sebastian James – Glenn Sweeny

2nd 30-34yrs Tube Rescue: Greg Miller

3rd 30-34yrs Iron-man: Drew Cairncross

MASSIVE THANKS

Our athletes are in debt to our many officials who worked so hard over the 3 weekends, members that completed water safety duty at the age championships, plus our power craft personnel over the age & open championships. Not forgetting our trailer drivers, tent setup members and team managers & area managers. Well done to all it is greatly appreciated.