Bulli Surf Life Saving Club
Bulli Surf Life Saving Club
BECOME A SURF LIFESAVER (3).jpg

Around The Club

BULLI SLSC NEWS

Champion Surf Sports Club at 2014 Illawarra Branch Championships

  JUNIOR BRANCH 2014 BULLI RESULTS  
Gold      
U9 Board Relay     Bulli
Under 10 M Board Heath Wheeler  
Under 11 F Sprint Jade Timbrell  
Under 13 F Flags Holly Colquhoun  
       
       
       
SILVER      
U12 Board Relay     Bulli
Under 10 F Board Jade Van Duin  
Under 14 M Ironman Tim Gordon  
Under 9 F Board Chelsea Jones  
Under 9 M Board Blake Sweeny  
U8 Wade Relay     Bulli Gold
U10 Surf Teams     Bulli Maroon
       
       
       
Bronze      
U12 Surf Teams     Bulli
U14 Surf Team     Bulli
Under 10 F Surf  Jade Van Duin  
Under 11 F Surf  Zoe Smith  
Under 11 F Board Jade Timbrell  
Under 12 M Board Finn Stapley  
Under 13 F Board Scarlett Richards  
Under 13 F Sprint Holly Colquhoun  
Under 14 F Ironwoman Anneliese Munro  
Under 14 M Surf  Tim Gordon  
Under 9 F Surf  Chelsea Jones  
Under 9 M Board Max Timbrell  
Under 14 M Flags Tom Parkes  
       
Gold   SENIOR BRANCH CHAMPIONSHIP RESULTS  
30-39yrs M Surf  Matt Freeman  
30-39yrs M Ski Glenn Sweeny  
30yrs + Ski Penny Locke  
30yrs+ Tube Peter Lord  
30yrs+ Double Ski James/Sweeny  
30yrs+ 2km beach Run Nathan Cattell  
40-49yrs M Ski Michael Locke  
50yrs + Sprint Peter Richards  
Open F Ironwoman Hannah Minogue  
Open F Surf  Hannah Minogue  
Open F Board Hannah Minogue  
Open F Ski Hannah Minogue  
Open F Double Ski Minogue/Morgan  
Open F Tube Hannah Minogue  
Open F Board Rescue Minogue/Locke  
Opens M Ironman Beau Wheeler  
Opens M Surf  Lachlan O'Grady  
Opens M Board Mitch Fagerstom  
Opens M Ski Michael Locke  
Opens M Double Ski James/Sweeny  
Opens M Tube  Beau Wheeler  
Opens M Board Rescue Wheeler/Fagerstrom  
Over 24yrs Surf Race Matt Freeman  
Under 15 F Ironwoman Mali Taylor  
Under 15 F Surf  Mali Taylor  
Under 15 F Board Mali Taylor  
Under 15 F Tube Mali Taylor  
Under 15 F Board Rescue Taylor/Richards  
Under 17 F Ironwoman Kiah Taylor  
Under 17 F Surf  Kiah Taylor  
Under 17 F Board Kiah Taylor  
Under 17 F Ski Kiah Taylor  
Under 17 F Tube Kiah Taylor  
Under 17 F Board Rescue Taylor/Richards  
Under 19 M Surf  Joshua Bond  
Under 19 M Board Joshua Bond  
Under 19 M Ski Lachlan O'Grady  
Under 19 M Tube Lachlan O'Grady  
Under 19 M Board Rescue Richards/Nees  
Uunder 17 M Ironman Tobias Lunney  
Uunder 17 M Surf  Daniel St George  
Uunder 17 M Board Tobias Lunney  
Uunder 17 M Ski Tobias Lunney  
Uunder 17 M Tube Tobias Lunney  
Uunder 17 M Board Rescue St George/Lunney  
  U15 Surf Teams   Bulli
  Open Mixed Double Ski  Locke/Minogue Bulli 
  U23 Male   Bulli Ban Speedos
  110yrs + Taplin   Bulli Black
  Open Taplin   Bulli Gold
  Open Surf Team   Bulli Gold
  Open Ski Relay   Bulli Gold
  U19 Surf Teams   Bulli Gold
  U19 Board Relay   Bulli Gold
  U17-19 Ski Relay   Bulli Gold
  U17 Taplin   Bulli Gold
  U17 Surf Teams   Bulli Gold
  U17 Board Relay   Bulli Gold
  110yrs + Ski Relay   Bulli Gold
  Boats Open Male   Bulli Gold
  Boats Reserve   Bulli Gold
  Boats U19   Bulli Gold
       
       
Silver      
30-39yrs M Ironman Greg Miller  
30-39yrs M Ski Seb James  
30yrs+ Tube Peter Richards  
50yrs + Ski Peter Richards  
Open F Board Kiah Taylor  
Open F Ski Penny Locke  
Open F Double Ski Taylor/Locke  
Open F Tube Kiah Taylor  
Open F Board Rescue Richards/Taylor  
Opens M Ironman Mitch Fagerstrom   
Opens M Surf  Drew Cairncross  
Opens M Board Beau Wheeler  
Opens M Ski Lachlan O'Grady  
Opens M Double Ski Locke/Langthorne  
Opens M Tube  Mitch Fagerstrom   
Opens M Board Rescue Lunney/St George  
Under 15 F Ironwoman Bryar Lunney  
Under 15 F Tube Bryar Lunney  
Under 15 F 2km Beach Run Brooklyn Brown  
Under 17 F Surf  Emma Brown  
Under 17 F Ski Morgan Richards  
Under 19 M Surf  Lachlan O'Grady  
Under 19 M Board Calvin Richards  
Under 19 M Ski Joshua Bond  
Under 19 M Tube Joshua Bond  
Under 19 M Board Rescue O'Grady/Bond  
Uunder 17 M Board Brad Nees  
Uunder 17 M Ski Brad Nees  
Uunder 17 M Tube Brad Nees  
Uunder 17 M Board Rescue Nees/Basham  
  U15 Cameron   Bulli
  Open Mixed Double Ski O'Grady/Taylor  Bulli
  Open Board Relay   Bulli Gold
  Beach Relay   Bulli Gold
  Open Taplin   Bulli Maroon
  Open Surf Team   Bulli Maroon
  Open Ski Relay   Bulli Maroon
  U19 Surf Teams   Bulli Maroon
  U19 Board Relay   Bulli Maroon
  U17-19 Ski Relay   Bulli Maroon
  U17 Taplin   Bulli Maroon
  U17 Board Relay   Bulli Maroon
  110yrs + Ski Relay   Bulli Maroon
       
       
Bronze      
30-39yrs M Board Glenn Sweeny  
30-39yrs M Flags Nathan Cattell  
30-39yrs M Sprint Nathan Cattell  
30yrs+ Board Rescue Langthorne/Miller  
30yrs+ Double Ski Locke/Lord  
Open F Ski Kiah Taylor  
Open F Sprint Bernadette Cardillo  
Opens M Ironman Lachlan O'Grady  
Opens M Surf  Mitch Fagerstrom  
Opens M Board Joshua Bond   
Opens M Ski Seb James  
Opens M Double Ski O'Grady/Bond  
Opens M Tube  Cameron Thompson  
Opens M Board Rescue Thompson/Dawson  
Under 15 F Surf  Bryar Lunney  
Under 15 F Board Bryar Lunney  
Under 15 M Surf  Tim Gordon  
Under 17 F Board Morgan Richards  
Under 17 F Tube Morgan Richards  
Under 17 F Sprint Morgan Richards  
Under 19 M Surf  Calvin Richards  
Under 19 M Board Dale Dawson  
Under 19 M Ski Calvin Richards  
Under 19 M Tube Calvin Richards  
Uunder 17 M Ironman Daniel St George  
Uunder 17 M Surf  Brad Nees  
Uunder 17 M 2km Beach Run Joshua Gordon  
  Open Mixed Double Ski James/Locke  
  Open Taplin   Bulli Black
  Open Ski Relay   Bulli Black
  110yrs + ski relay   Bulli Black
  U15 Board Relay   Bulli Gold
  U23 Female Boat   Bulli Gold
  Open Board Relay   Bulli Maroon
  110yrs + Beach Relay   Bulli Maroon
Keith and Maria Caldwell